Efektywna energetycznie stolarka okienna – wyniki konkursu Top Ten 2012

Podczas dziewiątych Dni Oszczędzania Energii 14-15.11.2012 ogłoszone zostały wyniki konkursu TOP Ten na najlepszą stolarkę budowlaną. Konkurs zorganizowała Dolnośląska Agencja Energii i Środowiska oraz Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii. Do konkursu mogły być zgłoszone okna, które są aktualnie produkowane i dostępne na polskim rynku. Udział w konkursie był bezpłatny a każdy z producentów mógł zgłosić dowolną liczbę okien. Nagrodą było wyróżnienie dziesięciu najlepszych produktów wraz z przyznaniem prawa do korzystania ze znaku Top Ten oraz przyznanie trzech głównych nagród: wyróżnień za zajęcie II i III miejsca a także Grand Prix 2012 za I miejsce w konkursie na efektywną energetycznie stolarkę okienną. Ze względu na zasady konkursu Top Ten pierwszą nagrodę i dwa wyróżnienia przyznane były przez Dolnośląską Agencję Energii i Środowiska.

Praca komisji konkursowej:

Do komisji konkursowej zaproszono osoby związane z procesem projektowym i wykonawczym, zajmujące się na co dzień zagadnieniami związanymi z projektowaniem i wykonywaniem energooszczędnych budynków, a co za tym idzie i stolarki okiennej. Zaproszone osoby reprezentowały rożne zawody. Skład komisji wyglądał następująco:

 1. dr inż. arch. Agnieszka Cena – Stowarzyszanie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju
 2. mgr inż. Anita Fokczyńska – Izba Inżynierów Budownictwa
 3. mgr Anna Bogusz - Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii
 4. mgr Anna Tołwińska - Saint Gobain
 5. mgr inż. arch. Danuta Stryszewska – Dolnośląska Agencji Energii i Środowiska
 6. mgr inż. Katarzyna Szydło (sekretarz konkursu) - Dolnośląska Agencji Energii i Środowiska
 7. mgr inż. Andrzej Soroko - Dolnośląska Agencji Energii i Środowiska
 8. mgr inż. Krzysztof Szymański – instalator, audytor - Dolnośląska Agencji Energii i Środowiska
 9. mgr inż. Szymon Liszka - Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii
 10. mgr Paweł Wroblewski - Polskie Okna i Drzwi
 11. mgr inż. Grzegorz Siarka – Siegenia Aubi
 12. mgr inż. Jerzy Żurawski – konstruktor, audytor

Członkowie komisji opracowali warunki udziału w konkursie, przekazali niezbędną informację do mediów oraz w inny sposób zachęcali producentów stolarki do udziału w konkursie. Organizatorzy konkursu ustalili, że udział w konkursie ma być nieodpłatny, niezależny od nacisków zewnętrznych. Celem było wskazanie energooszczędnej stolarki budowlanej. Wszyscy członkowie komisji pracowali na rzecz konkursu jako wolontariusze w ramach Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju. Pracownicy Fundacji na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (FEWE) wykonywali swoje obowiązki w ramach projektu Unijnego - Inteligentna Energia dla Europy.

Czytaj całość >>>